Laipiojimas yra itin aktyvus ir iššūkių kupinas sportas, kuriame saugumas yra ypač svarbus. Jeigu esi naujas šiame sporte – tikriausia kyla klausimų kaip išvengti traumų ir nelaimių bei ramiai mėgautis šiuo sportu. Štai keli svarbiausi saugumo principai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas, ypač pradedantysis, laipiotojas.
1. Įrangos patikrinimas
Prieš kiekvieną lipimą būtina patikrinti įrangą: ar tinkamai užsegti apraišai, ar gerai surišti mazgai (dažniausiai naudojamas mazgas - „aštuonetas”, kurio gali išmokti laipiojimo kursuose arba iš patyrusių laipiotojų), ar saugojimo prietaisas įsegtas teisingai. Itin patikimas būdas atlikti saugumo patikrinimą prieš lipant – patikrinti laipiojimo partnerį, kol jis tikrina tave. Taip galima pastebėti vienas kito klaidas. Taip pat verta patikrinti virvę, kuri bus naudojama.
2. Patikimas saugojimas
Kiekvienas užsiimantis sudėtinguoju lipimu turi mokėti ir saugoti. Net ir nedidelė klaida gali turėti rimtų pasekmių, todėl svarbu išmokti tinkamą saugojimo techniką. Tai padaryti geriausia lankant laipiojimo salėje rengiamus įvadinius kursus, kuriuose patyrę instruktoriai išmokys būtiniausių dalykų, tokių kaip skirtingų saugos prietaisų naudojimas, teisingas virvės laikymas, žodiniai signalai ir t.t. Lietuvos laipiojimo salių sąrašas: https://laipiojimofederacija.lt/page-zT8SRY
3. Tinkamas kritimas
Kad ir kaip neįprastai tai skambėtų - laipiojime reikia mokėti ir kristi. Tai aktualu tiek sudėtingąjame lipime, tiek boulderinge. Nors boulderinge krentama ant specialių čiužinių, bet norint išvengti traumų labai svarbu krentant rankas laikyti prie kūno, nesiremti ištiestomis rankomis, bandyti pirmiausia nusileisti ant kojų jas sulenkiant per kelius, riedant per nugarą. Na, o sudėtingąjame lipime krentantį laipiotoją „pagauna” virvė, tačiau svarbu laiku įsisegti atotampas, krentant nieko negriebti, nes taip galima susižeisti, nuo sienos neatsistumti rankomis, nes taip sukuriama švytuoklė, bei nekišti kojų už virvės.
4. Bendravimas
Aiškus bendravimas tarp lipančiojo ir saugotojo – esminis saugumo veiksnys. Galima naudoti standartinius iš anksto sutartus žodinius signalus, tokius kaip „Ar pasiruošęs?“, „Pasiruošęs“, „Ar sauga yra?” „Sauga yra”, „Lipu“. Toks bendravimas padeda išvengti nesusipratimų ir nelaimių.
5. Atsakomybė už kitus ir aplinką
Kiekvienas laipiotojas atsakingas ne tik už save, bet ir už kitus šalia esančius sportininkus Būtina saugoti aplinkinius, nestovėti po lipančiais žmonėmis, ypač boulderinge, ir laikytis bendrų salės ar lauko taisyklių. O lipant lauke – viską palikti taip, kaip radome ir „nepalikti pėdsakų”.
Laipiojimas gali būti saugus ir smagus, jei laikomasi pagrindinių saugumo principų, kurių svarbiausi elementai – atsakingas požiūris, žinios ir pagarba vieni kitiems
Svarbiausi saugumo aspektai laipiojimo salėje
2025-05-04