Istorinis laipiojimo įvykis Lietuvoje – Europos jaunimo boulderingo taurė

Milda

5/2/20233 min read

Balandžio 29-30 d. Kaune, Boulder House laipiojimo centre pirmą kartą Lietuvoje įvyko Europos jaunimo boulderingo taurė. Į šias tarptautines varžybas susirinko talentingiausi jaunimo laipiotojai – 250 dalyvių iš net 22 šalių. Laipiojimo sportas yra dinamiška, viena naujausių Olimpinių sporto šakų, sparčiai populiarėjanti visame pasaulyje, o suteikta galimybė Lietuvos laipiojimo sporto federacijai (LLSF) organizuoti tarptautinį renginį Kaune yra didelis LLSF ir šalies sportinės bazės įvertinimas iš tarptautinės laipiojimo sporto federacijos (IFSC).

Pirmos tarptautinės laipiojimo varžybos Baltijos šalyse

Europos jaunimo boulderingo taurė - pirmasis Europos lygmens tarptautinis renginys Baltijos regione. Nepaisant to, šios varžybos sulaukė itin gerų atsiliepimų iš užsienio delegacijų – komandos džiaugėsi aukšto lygio trasomis, profesionaliu teisėjavimu, įtraukiančia varžybų atmosfera ir organizatorių komandos atsidavimu bei rūpestingumu.

Šis renginys labai svarbus Lietuvos laipiojimo sporto plėtrai. Įprastai, tarptautinėse varžybose Lietuvai laipiojime atstovauja 2-3 sportininkai, nes nuvykimas į tokias varžybas yra brangus, tad mažą finansavimą turinčios federacijos neturi galimybių išvežti didelių komandų ir taip kaupti tarptautinio lygio varžybų patirties, o šiose varžybose dalyvavo net 26 jaunieji sportininkai!

Turint omeny, jog daugeliui Lietuvos jaunųjų sportininkų tokio lygio tarptautinės varžybos buvo pirmoji patirtis, jie varžybų atrankoje pasirodė tikrai neblogai. Geriausią rezultatą pavyko pasiekti Meritui Babilui, Kasparui Šiškauskui ir Nedui Grigaliūnui – visi trys laipiotojai atrankoje pasiekė po 1 topą ir 3 zonas (tarpinius finišus). Lukui Rymoniui pavyko pasiekti 4 zonas, Erikas Cimnickas ir Gerardas Smirnovas susirinko po 2 zonas, o Vilius Letukas, Oskaras Mikelionis, Rokvaldas Jeriomenko ir Faustas Grigonis pasiekė po 1 zoną. Merginų gretose geriausią rezultatą pirmose savo tarptautinėse varžybose pavyko pasiekti Rusnei Žibūdaitei – ji pasiekė 1 topą ir 1 zoną. Gustė Rusteikaitė pasiekė 3 zonas, o Debora Briaunytė, Jekaterina Galaguckaja, Rugilė Padimanskaitė, Kamilė Gražulytė, Adelė Dapkevičiūtė ir Gertrūda Kapalinskaitė pasiekė po 1 zoną.

Laipiojimo sporto varžybos – kaip nustatomi geriausi sportininkai?

Europos jaunimo boulderingo taurės etapas Kaune - vienas iš trijų taurės etapų, skirtų nustatyti stipriausius žemyno jaunimo boulderingo sportininkus. Boulderingo varžybų metu dalyviai bando įveikti unikalias trumpas (3-5 m.) varžybų trasas ir varžosi, kuriam iš jų pavyks pasiekti daugiau trasų topų. Trasa laipiojime vadinama vertikali lipimo užduotis, galvosūkis, kelias, sukurta iš spalvotų kybių (atbrailų už kurių laikomasi). Europos jaunimo boulderingo taurės atrankoje dalyviai bando įveikti 6 trasas, kiekvienai trasai turėdami ribotą 4 minučių laiką bei neribotą bandymų skaičių. 10 geriausiai atrankoje pasirodžiusių sportininkų, laipiotojų pralipusių daugiausiai trasų iš mažiausiai bandymų, patenka į finalus. Finaluose varžomasi 4 trasose, tačiau šiame etape dalyviai neturi išankstinės informacijos apie trasą – jas pamato tik apžiūros metu prieš pat finalus.

Stiprus laipiotojų bendruomenės narių palaikymas

Prie Europos jaunimo boulderingo organizavimo prisidėjo virš 50 savanorių – aktyvių laipiojimo bendruomenės narių ir federacijos partneriai BoulderHouse.lt, Shleps, Alprojects Group, EPBAR, Reabilitacijos Ir Masažo Centras, Montis Magia ir Kauno miesto savivaldybė.

Varžybų tiesioginę transliaciją iš Boulder House laipiojimo salės stebėjo virš 7000 tūkstančių žiūrovų iš viso pasaulio, o įrašus galima peržiūrėti Lietuvos laipiojimo sporto federacijos Youtube kanale.

Varžybų rezultatai

Akivaizdūs varžybų lyderiai - Ispanijos jaunimo rinktinės komanda, net 5 šios šalies sportininkai lipo ant nugalėtojų podiumo. Stipriai pasirodė vokiečių komanda su 3 medaliais, po 2 medalius namo išsivežė Belgijos ir Slovėnijos komandos.

U20 grupė

1 vieta: Iziar MARTÍNEZ ALMENDROS (Ispanija) ir Thorben Perry BLOEM (Vokietija)

2 vieta: Lea KEMPF (Austrija) ir Oren PRIHED (Izraelis)

3 vieta: Miriam DIEZ LUENGO (Ispanija) ir Guillermo PEINADO FRANGANILLO (Ispanija)

U18 grupė

1 vieta: Martina BURŠÍKOVÁ (Slovakija) ir Corentin LAPORTE (Belgija)

2 vieta: Jennifer BUCKLEY (Slovėnija) ir Alexandre NOËL (Belgija)

3 vieta: Jil COUTURE (Šveicarija) ir Gorazd JUREKOVIC (Slovėnija)

U16 grupė

1 vieta: Geila MACIÀ MARTÍN (Ispanija) ir Matteo REUSA (Italija)

2 vieta: Julia BENACH ZUBERO (Ispanija) ir Lucas TRANDAFIR (Vokietija)

3 vieta: Rafael KAZBEKOVA (Ukraina) ir Timo OSSIG (Vokietija)